Plaga: Odmowy szczepień biją nowy rekord.

Drukuj

Bardzo złe wiadomości z frontu walki z zabobonem (choć w tym wypadku zabobonem opakowanym w nowoczesne ciuszki). Odmowy szczepień wyglądały fatalnie już w zeszłym roku. W 2016 23,1 tys. rodziców odmówiło szczepienia swoich dzieci [1]. W I połowie 2017 - podkreślamy - połowie odmówiło już 25,3 tysiące rodziców [2]. Tak. Dobrze przeczytaliście - to oznacza, że jeżeli trend się utrzyma, rekord z zeszłego roku zostanie pobity ponad dwukrotnie.

szczep666
Co to oznacza? 13% dzieci, które powinny być zaszczepione nie zostało. Żeby ochrona stadna działała – konieczne jest zaszczepienie na odrę 95% populacji [3]. To oznacza, że odra wróci – może jeszcze nie teraz ale rozprzestrzenianie się choroby wynika z prostych zależności matematycznych, więc silna wiara w to, że będzie inaczej nic tu nie zdziała. Odra to choroba, która zabija i okalecza. Tego też nie zmieni wiara w posty kolegi z pracy, który straszy rtęcią czy co tam teraz w klubie proepidemików modne.
Dlatego z wielkim szacunkiem podchodzimy do inicjatyw takich jak dr Magdalena Daniel, która odmawia wykonywania jakichkolwiek zabiegów na nieszczepionych dzieciach [4]. W czasach kiedy wyszczepialność jest tak niska lekarze powinni myśleć o ochronie dzieci, które jeszcze (lub wcale) nie mogą być szczepione i pozwolić nieszczepiącym rodzicom ponieść konsekwencje swoich wyborów. Nieszczepione dzieci to potencjalne wylęgarnie groźnych chorób i zagrożenie dla zdrowia publicznego. Na miejscu rodziców szczepionych dzieci domagałbym się też zaświadczenia o szczepieniu w żłobkach i przedszkolach – nie chcecie przecież narażać swojego dziecka na kontakt z chorobami.
Przy obecnej skali, czas na edukację nieszczepiących minął. Porażka edukacji w czasach internetu nie jest niczym wstydliwym. Osoby promujące pseudonaukę mogą mówić to co inni chcą usłyszeć, my musimy trzymać się faktów. Justyna Socha ze StopNOP chwali się tym, że co 7 rodzic nie szczepiący swojego dziecka to sukces jej ruchu[5] (tak jakby ktoś miał wątpliwości o co jej chodzi). Ale edukacja to nie jest jedyne narzędzie. Wkraczamy w czasy kiedy należy zacząć myśleć o ochronie swoich dzieci. A tu nieszczepieni są poważnym zagrożeniem. Karanie i wykluczanie może nie są idealne ale doszliśmy do momentu, w którym liczy się skuteczność. Bo pozostawianie tysięcy dzieci bez ochrony przed poważnymi chorobami to coś na co cywilizowane społeczeństwo nie powinno sobie pozwalać.
#neuropapolska
/n/
[5] https://www.facebook.com/notes/medycyna-po-polsku/szczepienia-xxi-wieku-reporta%C5%BC-z-placu-boju/1726683424301569/

 

Czytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>