SKOKi: Afera finansowa z PiS w tle

Drukuj

W ostatnich dniach prokuratura przesłuchała dziennikarza Onetu Andrzeja Stankiewicza w związku z ujawnieniem przez niego audytów finansowych SKOKów [1]. W 2013 Stankiewicz, wtedy w Rzeczpospolitej, ujawnił fatalną kondycję finansową kas oszczędnościowych, co wkrótce zaczęło się sprawdzać [2]. Od 2014 upadło już 11 SKOKów a za ich upadek zapłacili głównie klienci banków sponsorujący wypłaty z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) [3]. Do dziś klientom upadłych SKOKów, wg szacunków za I połowę 2017, wypłacono 4,7 mld PLN [4]. Skoki do BFG w zeszłym roku wpłaciły 35 milionów PLN, więc żeby pokryć straty, które wywołały potrzebowałyby dobrych 130 lat.

skoki4

 

Tymczasem zamiast zająć się niegospodarnością SKOKów, prokuratura próbuje dowiedzieć się kto odpowiada za wyciek danych finansowych kas. Na liście prokuratury są kolejni dziennikarze. Dlaczego rząd, który z taką zawziętością ściga aferę Amber Gold, tu zachowuje się tak zachowawczo (zapytamy po to, żeby skierować kwestię na dość przewidywalne tory)? SKOKi od zawsze były powiązane z PiS. Przez długie lata szefem Kasy Krajowej, który zarządza wszystkimi SKOKami był Grzegorz Bierecki – senator związany z PiS. I choć w 2012 zrezygnował z tej pozycji nadal jest w zarządach SKOK Holding, zarejestrowanej w Luksemburgu spółki, która wg KNF służyła jak narzędzie do wyprowadzania pieniędzy ze SKOKów (do 83 mln PLN rocznie) mimo tego, że same SKOKi przynosiły straty. Polecamy wam przeczytać o zawiłościach SKOKów w dwóch dobrych tekstach Macieja Samcika z Gazety Wyborczej (szczegółowo) [5] i bardziej ogólny z Newsweeka [6], bo warto. Co więcej wielu polityków (głównie PiS) otrzymało kredyty od SKOKów a później brało udział w przegłosowaniu zasad nadzoru, preferencyjnych zasad dla tychże SKOKów. Czy tylko my widzimy w tym konflikt interesów?

To tłumaczy dlaczego zamiast wziąć się za przyczyny nieprawidłowości w SKOKach znacznie łatwiej wykorzystać sprawę jako testową wersję kneblowania prasy. Dlatego wyrażamy szczerą solidarność z dziennikarzami na celowniku prokuratury – często narzekamy na media ale jak widać są jeszcze w prasie ludzie, którzy informują o faktach przeszkadzających rządzącym i prowadzą dobre śledztwa.

Z powodów podanych wyżej warto zainteresować się sprawą SKOKów i nagłaśniać ją w miarę możliwości. Można podziwiać umiejętność PiS w kreowaniu rzeczywistości. Najprawdopodobniej największa afera finansowa III RP przechodzi spokojnie bez echa, mimo, że ma ścisłe powiązania z głównymi politykami partii rządzącej. W tym samym czasie PiS wykorzystuje bardzo wątpliwe powiązania PO z Amber Gold do tego, żeby gnębić swoich przeciwników politycznych. To między innymi w takiej umiejętności odwracania kota ogonem tkwi sekret wysokiego poparcia PiS. Narracja PiS jest może spójna ale również dziurawa i te dziury wypadałoby wykorzystać. Może najwyższy czas, żeby zacząć głośniej mówić o tym, że to właśnie związki PiS i SKOKów jest dobrym miejscem, na szukanie tego mitycznego układu, którym straszył nas PiS?

#neuropapolska
/n/

Czytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>