Wyborcza pizza

Drukuj

Mieliśmy panikę przed wyborami we Francji czy Niemczech (mimo, że Le Pen i AfD nie mieli szans). Tymczasem spokojnie przyjmujemy wyniki we Włoszech gdzie populistyczne i eurosceptyczne partię zebrały ponad 50% głosów. Co z tego wyniknie? Tego nie wie nikt ale raczej nic dobrego dla Europy i Włoch.

bordello

No i noc oskarowa za nami. Każde medium opisało ze szczegółami zwycięzców. Tymczasem znacznie ważniejszą decyzję mieliśmy wczoraj we Włoszech, gdzie odbywały się wybory parlamentarne. I tu też mamy zdecydowanego zwycięzcę. Jest nim populizm i sprzeciw wobec establishmentu, który wygrał serca Włochów. Przegrało z kolei państwo bo przy obecnym podziale głosów trudno sobie wyobrazić stabilny rząd.

Wybory we Włoszech to pojedynek czterech głównych sił – rządzącej do tej pory centrolewicy (PD pod przywództwem b. premiera Renziego), centroprawicy niezatapialnego Berlusconiego, prawicy populistycznej w postaci Ligi Północnej (Lega Nord) Salviniego i Movimento Cinque Stelle – ruchu, który wymyka się politycznym definicjom. I to ci ostatni wygrali, mimo, że nie wygrali. Ale wynik w okolicach 1/3 głosów to niewątpliwy sukces.

Movimento Cinque Stelle (M5*) to ruch obywatelski, któremu na polskiej scenie politycznej chyba najbliżej do Kukiza. Wyborców łączy zmęczenie włoską polityką, pełną układów, gdzie ciężko o jakiekolwiek zmiany. Pochodzą z wszelkich ruchów politycznych co jest możliwe dzięki temu, że M5* łączy cechy prawicy i lewicy. Ich program jest dość mgliście zarysowany ale łączą się tam postulaty związane z cięciem podatków, dochodem podstawowym, ograniczaniem imigracji, eurosceptycyzmem (choć tu zmieniają zdanie co pięć minut) czy (tak, wiemy) ograniczaniem szczepień.

M5* jest z zasady przeciwny zawieraniu koalicji, więc przy swoim wyniku raczej nie będą w stanie zawiązać nowego rządu. To znaczy koalicji we Włoszech, bo w Europarlamencie są we frakcji razem z UKIP, AfD i naszą polską partią Wolność (czy jak to się teraz nazywa). Zresztą unikanie koalicji przy ich antyestablishmentowej postawie to może być dobra strategia – realizacja ich postulatów najprawdopodobniej spowodowałaby gwałtowną utratę popularności – ich pomysły po prostu trudno pogodzić.

Ale jeżeli nie M5* to kto? Drugim wielkim wygranym wyborów jest Matteo Salvini, przywódca Lega Nord, prawicowej partii która wyrosła z ruchów optujących za ponownym podziałem Włoch na północ i południe. Północ była wygranym rewolucji przemysłowej i część Włochów z północy widzi biedniejsze południe jako balast dla rozwoju bogatszej północy. Lega jest partią antyimigracyjną, eurosceptyczną szczególnie postulującą za rezygnacją Włoch z wspólnej waluty.

Wynik M5* i Lega Nord oznacza, że ponad 50% Włochów zagłosowało za partiami sceptycznymi wobec włoskiej integracji z Unią Europejską. I ten wynik powinien zaniepokoić Brukselę. Tym bardziej, że koalicyjny rząd M5* i LN nie jest oczywisty ale nie jest też nierealny. Tym bardziej, że wynik LN powoduje, że jest to teraz największa partia w centroprawicowym bloku, więc to oni będą rozdawać karty po prawej stronie parlamentu, zabierając tą funkcję Forza Italia Berlusconiego. Wynik teflonowego premiera należy potraktować jako porażkę. Niecałe 14% i drugi wynik we własnej koalicji to zdecydowanie za mało jak na jego ambicje. Tym bardziej, że ten rezultat znacznie utrudni uformowanie koalicji ponad podziałami prawicy i lewicy.

Lewicy. Właśnie. Elektorat włoskiej lewicy odpłynął w dal Jeszcze 3 lata temu Matteo Renzi miał poparcie na poziomie 40% i chciał reformować Włochy. Jednak referendum w sprawie zmian w konstytucji, które miało mu to umożliwić zorganizował fatalnie przez co przegrał je co kosztowało go fotel premiera. Wraz z porażką zaczął się eksodus wyborców, z których znaczna część przepłynęła do M5* – z 40% zrobiło się niecałe 20%. Lewica jest zdecydowanym przegranym tych wyborów i musi zacząć planować to, jak odzyskać zaufanie Włochów. Nie będzie to łatwe, bo PD to najbardziej establishmentowa z obecnych partii we Włoszech a jak widać po wynikach, tym razem naród wyraźnie pokazał, że ma dość establishmentu. Stratedzy lewicy muszą więc uważnie rozważać możliwości koalicji. Wchodzenie w układ z innymi partiami może być w kolejnych wyborach śmiertelne dla ich poparcia – ze stratecznego punktu widzenia znacznie lepiej przeczekać tą kadencję i pszykować się na następne wybory niż zostać twarzami nieefektywnego rządu zablokowanego wewnętrznymi kłótniami.

Włoski impas może potrwać długo – a to bardzo źle dla kraju. Włochy niezbyt dobrze zniosły kryzys gospodarczy. Ich PKB jest wciąż poniżej poziomu z 2007 roku – nawet ciężko dotknięta kryzysem Hiszpania jest na plusie w porównaniu z okresem sprzed kryzysu [1]. Dodatkowym problemem jest wysokie bezrobocie (szczególnie na południu) i to, że gospodarka Włoch nie jest w stanie tworzyć nowych stabilnych miejsc pracy. Włochy mają też jedne z wyższych podatków ale za wysokimi podatkami nie idzie ściągalność ich do budżetu, i co za tym idzie, dodatkowo kraj zmaga się z ogromym zadłużeniem i dziurą budżetową.

To wszystko powoduje, że dzisiaj to Włochy są “chorym człowiekiem Europy”. A to z kolei tworzy podatny grunt dla partii skrajnych. Politykom centrowym ciężko będzie przekonać wyborców, że rozwiązaniem problemów Włoch będzie więcej tego samego co wcześniej. Renzi nie trafił z czasem i zamiast pierwowzoru Macrona stał się ikoną porażki centrowej polityki. I być może stało się to niesłusznie. O ile Macronowi udało się uwolnić od balastu poprzednich rządzących, Renziego konserwatywna frakcja jego własnej partii i konieczność koalicji z prawicą pociągnęła w dół jak kotwica.

Kolejne lata (miesiące?) we Włoszech to będzie poligon doświadczalny dla populizmu w Europie – czy partie jak M5* czy LN będą w stanie uformować rząd i zacząć wprowadzać swoje wizje w życie czy siądą wygodnie z tyłu i zajmą się tym czym zajmowały się do tej pory – czyli destabilizacją systemu bez wnoszenia wartości dodanej? Jeżeli spróbują – czeka nas turbulentne kilka lat, ale jeżeli (co jest bardzo prawdopodobne) polegną przy wprowadzaniu swojego sprzecznego programu, zyskiem może stać się odwrót od populizmu. Ale w obecnej sytuacji politycznej w Europie, oba scenariusze są groźne i dla Włoch i dla Unii Europejskiej.

Niestety nie znamy (i chyba nikt nie zna) odpowiedzi na pytanie z naszej grafiki. Składniki tej wyborczej pizzy są na tyle niekompatybilne, że nic smacznego z niej nie wyjdzie. Mimo wszystko Włosi i reszta Europy będą musieli ją zjeść. Nasza prognoza – mamy nadzieję, że wyjdzie tylko lekka niestrawność. Ale może się skończyć na groźnym zatruciu.

#neuropaswiat
#niezbednikneuropy
/n/

[1] http://www.bbc.co.uk/news/business-43247500

Czytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>